25 lutego 2024

Krokomierz

Nieodzownym elementem poruszania się w terenie (nie mając w posiadaniu urządzenia GPS) jest krokomierz, inaczej zwany koralikami rangera.

Zanim omówimy sposób ich działania, musimy najpierw wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy jaką jest zmierzenie ilości parokroków na odległości 100m. 

Parokrok to inaczej wykonanie kroku prawą, a następnie lewą nogą (wtedy mamy parę kroków).  W moim przypadku wykonuję 61 parokroków, aby pokonać dystans 100 metrów - rozbierając to na czynniki proste, muszę wykonać 122 kroki by przejść 100 metrów.

Wszystko fajnie i prosto, ale problemy pojawiają się w sytuacji wchodzenia pod górę lub schodzenia z góry. Dodatkową zmienną może być fakt większego obciążenia na plecach czy po prostu zmęczenia. Dlatego w różnych sytuacjach warto sprawdzić sobie ten pomiar jeszcze raz.

Wracając do zasady działania krokomierza:

Naucz się, jak używać krokomierz do mierzenia odległości i efektywnego planowania trasy podczas przygód survivalowych i na świeżym powietrzu!

Jeden koralik symbolizuje 100 metrów. W pierwszym segmencie mamy ich aż 9. Po przejściu dystansu 100m przesuwamy koralik w dół. Dwa przesunięte koraliki to 200 metrów itd.

Naucz się, jak używać krokomierz do mierzenia odległości i efektywnego planowania trasy podczas przygód survivalowych i na świeżym powietrzu!

Po przesunięciu 9 koralików i odliczeniu kolejnych 100 metrów przesuwamy koralik z drugiego segmentu, a poprzednie 9 resetujemy. Drugi segment symbolizuje kilometry. 

Przykład:

Jeżeli na krokomierzu mamy w pierwszym segmencie przesunięte 4 koraliki, a w drugim segmencie 2 koraliki oznacza to, że przeszliśmy 2km 400m.

krokomierz

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Kontakt

Śledź nas