Temat wyznaczania azymutu rozpoczniemy od wyjaśnienia bardzo ważnej kwestii, jaką są trzy rodzaje północy:
1. północ magnetyczna - wskazywana jest przez igłę kompasu lub busoli. Jest to kierunek magnetyczny bieguna Ziemi
2. północ topograficzna - wskazywana jest przez równoległe linie siatki topograficznej na mapie
3. północ geograficzna - wskazuje kierunek zgodnie z przebiegiem południków
Podczas wyznaczania azymutu w terenie będziemy posługiwali się północą magnetyczną, a przenosząc lub wyznaczając azymut na mapie północą topograficzną. Z powyższego porównania wynika jednak, że te północe są różne. W związku z tym w trakcie przenoszenia pomiarów z lub na mapę musimy skorygować nasze pomiary o deklinację magnetyczną. Wartość deklinacji dla danego miejsca na świecie możemy znaleźć na różnych stronach internetowych lub na mapie (o ile jest zaznaczona).
1. Wybieramy cel, w którego kierunku będziemy iść (na zdjęciu jest to najgrubsze drzewo pośrodku).
2. Trzymając kompas nieruchomo w kierunku naszego celu przekręcamy limbus (obrotowe pudełko) do momentu, aż czerwona igła magnetyczna pokryje się z czerwoną strzałką wyznaczającą północ (tzw. red fred in the shed)
3. W tym przypadku azymut wynosi 185 stopni.
1. Kompas ustawiamy w taki sposób, aby jego krawędź wyznaczała nam prostą linię z punktu A do B (w tym wypadku z punktu 31 do 41).
2. Przekręcamy limbus do momentu, aż czerwona strzałka wskazująca północ oraz linie po obu jej stronach będą równoległe lub pokryją się z liniami siatki topograficznej (na tej mapie są to równoległe niebieskie linie).
3. Odczytujemy azymut (w tym wypadku to 67 stopni)
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.